מחירי הסעות בארץ: האם זה משתלם?

מהם המאפיינים של מחירי הסעות בארץ? וכיצד מבצעים את הבחירה המושכלת ביותר?
 

הגורמים המשפיעים על מחיר ההסעה

מיותר אולי לציין שמחירן של הסעות בארץ תלוי בלא מעט משתנים. ראשית, כמובן, המרחק שצריך לגמוע עם רכב ההסעות. ברור שטיולים הנערכים לכל אורכה של מדינת ישראל יהיו יקרים יותר מאשר הסעה בודדת לשדה התעופה, למשל. שיקולי הזמן הנדרש למשימה, כמו גם הדלק שהיא מצריכה, הם שיגדירו את המחיר, מהבחינה הזו.
 

גם סוג רכב ההסעה משפיע על עלותה. ככלל, ככל שהרכב מפואר יותר ונוח יותר לנסיעה, כך מחיר הנסיעה בו צפוי לעלות. במקרה הקיצוני ביותר, הוא הסעות VIP, הצפי הוא לפערים של עשרות אחוזים מהמקרים ה"סטנדרטיים". מצד שני, יש חברות הסעה מסוימות אשר מוזילות את התעריפים עבור קבוצות גדולות במיוחד, דבר שמסייע עבור המעוניינים בשירות החשוב הזה.
 

כגודל התחרות, פערי המחירים

חשוב להדגיש שבישראל אין מחירון אחיד של מחירי הסעות, וזאת להבדיל, אולי, מנסיעה "רגילה" בתחבורה ציבורית. הדבר נותן את אותותיו בשטח, ומביא לתחרות אדירה בין חברות ההסעה השונות. יש לכך מספר היבטים: ראשית, פערי מחירים גדולים שעשויים לצוץ. שנית, ואולי חשוב יותר, הרצון של החברות למשוך לקוחות פוטנציאליים באמצעות הורדת מחירים.
 

לכן, כאשר מעוניינים להשתמש בשירותיה של חברת הסעות, יותר ממומלץ לבצע השוואת מחירים מקיפה: זו צריכה להתבצע לאחר שכבר מגדירים בדיוק מה מצפים מרכב ההסעות. אפשר לחייג אל החברות השונות הפועלות בתחום, ולשאול על המחירים. תוך מספר שיחות טלפון, ניתן כבר לדעת, פחות או יותר, את הטווח. ביכולתה של ידיעה זו לסייע עד מאד בבחירה.
 

ואגב, אפשרות אחרת היא "לעמת" את החברות האמורות עם הצעות שונות, מקבילות לשלהן. לא פעם, עסקאות מסוג זה נסגרות בדרך של משא ומתן, שעה שכל אחד מהצדדים מתגמש מעט לטובתו של הצד האחר. תופתעו אולי לדעת עד כמה הכרת התחום אליו נכנסים מסייעת להתנהלות אל מול החברות השונות הפועלות בו.
 

סוגיות אחרות שצריכות להילקח בחשבון

יחד עם הנאמר מעלה, ברור שהמחיר אינו חזות הכל כשזה נוגע להסעות. לא מן הנמנע שמאחורי מחיר אטרקטיבי, על הנייר, יסתתרו רכבים מיושנים, או שירות שרחוק מלהיות מלא. לכן, בדרך לבחירה צריך להסתכל לא רק על המחיר – אלא בעיקר על מה שמקבלים בעבורו.
 

בין השאר, המדובר הוא בסוגיות דוגמת רמת האחריות של החברה לנזקים הנגרמים לנוסעים במהלך הנסיעה, בהתנהלותה במקרה של תקלה ברכב וכן הלאה. זו גם הסיבה שחשוב מאד לסקור את פרטי כל הסעה והסעה לעומק, ולבחור בחברה רק לאחר שמבינים את כל סעיפי החוזה. אפשר בהחלט להיעזר, לצורך זה, גם בחוות דעת של מכרים, או אפילו גולשים אנונימיים באינטרנט- בכוחן של אלה לשרטט קווים מדויקים לדמותה של כל חברה וחברה.
 

המסקנה: חברות הסעה מספקות תמורה נאה למחיר

הסעות, בין אם לטיול, לעבודה או לאירוע, כוללות בתוכן מעלות רבות. למעשה, במקרים רבים זוהי האפשרות היחידה למעשה. הסעות כיום בישראל מוצעות במחיר שווה לכל נפש, לכל הפחות כאשר מקפידים לבצע את הבדיקות החשובות האלה טרם הרכישה.
 

בהתחשב בעובדה שבישראל של 2013 אין אלטרנטיבות אמיתיות אחרות, ועל רקע עליית מחירי הדלק וכלי הרכב של השנים האחרונות, השימוש בחברות אלה הופך למומלץ עוד יותר.

Nagishly- Dont touch